Facebook ile BağlanHoşgeldin Ziyaretçi Giriş Yap Kayıt Ol Siparişim Nerede? Bize Ulaşın

Sipariş ve Destek:

0850 840 78 16 - 0346 241 42 42
Tübitak 4006 Bilim Fuarında Deney ve Gözlem Zamanı

ARAŞTIRMA YAPMAK

 

Bilim fuarı için belirlediğiniz konuyu ve soruyu araştırmaya hazır mısınız?

  Sorunuzu cevaplamak için konuyla ilgili mevcut bilgileri araştırmaya başlamalısınız. Bu sırada bir araştırma planı yaparak daha sistemli bir şekilde ilerleyebilirsiniz. Konuyla ilgili yazılı, sözlü ya da görsel her türlü materyali kaynak olarak kullanabilirsiniz.

Kitap, dergi, ansiklopedi, broşür, internet, film, ses kaydı, fotoğraf, resim ve afiş gibi kaynaklar bulabilirsiniz. Tübitak 4006 Bilim fuarı araştırmanız sırasında konuyla ilgili uzmanlarla görüşebilir, üniversiteler, müzeler, laboratuvarlar, hayvanat bahçeleri, tıp merkezleri, botanik bahçeleri vb. kurum ve kuruluşlara gidebilir, fen ve teknoloji, teknoloji ve tasarım gibi derslerin öğretmenlerinden destek isteyebilirsiniz.

 

HİPOTEZ KURMAK 

 

  Bilim Fuarı için belirlediğiniz konu ve soruyla ilgili çeşitli kaynaklardan yararlanarak araştırma yaptınız ve bilgi edindiniz. Şimdi bu bilgiler ışığında ne yapmak istediğinizi yani projenizin amacını belirlemelisiniz. Amaç, proje tamamlandığında elde edilmek istenen sonucun tanımlanmasıdır. Projelerin genelde tek bir amacı vardır. Amacı yazmak hipotezi kurmayı sağlar. Hipotez araştırma sorunuzun cevabına dair yaptığınız tahmindir.

   Hipotez, deney sonucunda olması beklenen durum ya da durumlardır. Size yapmayı planladığınız gözlem, test ve deney çalışmalarınızda rehberlik edecektir. “Eğer hava soğuk olursa ağaçlar yapraklarını döker.” gibi bir hipoteziniz varsa deneyinizi bu düşünceyi ispatlamak üzerine kurarsınız. “Eğer yeterince yağmur yağmazsa bitkilerde çinko eksikliği olur.” gibi bir hipotezin doğruluğunu çeşitli deneylerle test etmeniz gerekir. “Arabaların benzer şekilde yapılmaları aerodinamik olarak gereklidir.” hipotezinde de deney için aerodinamik yapıları test etmeniz gerekir.

 

Tübitak 4006 Bilim fuarı tişörtleri satın almak için tıklayın.

%100 GÜVENLİ ALIŞVERİŞ

Tüm alışverişlerinizde güvenle ödeme sağlayabilirsiniz.

KALİTELİ ÜRÜN VE BASKI

Piyasadaki en kaliteli ürünlere 1. sınıf baskı yapılarak üretilir.

ESNEK ÖDEME SEÇENEĞİ

Alışverişlerinizi kredi kartıyla ya da kapıda ödeme yöntemiyle yapabilirsiniz.

7X24 BİZE ULAŞIN

Uzman E-Ticaret personelimize her zaman ulaşabilirsiniz.

Kampanya ve indirimlerden haberdar olun.
X

Alışveriş deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz.

Detaylı bilgiye Aydınlatma Metni sayfamızdan erişebilirsiniz.